| Manufacturer Part Number: | 564RC0GRE302EE100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 564RC0GRE302EE100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-564RC0GRE302EE100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | Cera-Mite 564R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 10pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 3000V (3kV) | |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Features | Low Dissipation Factor | |
| Lead Style | Straight | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 564RC0GRE302EE100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
564RC0GRE302EE100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 564RC0GRE302EE100K is new and unused, you can buy 564RC0GRE302EE100K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 564RC0GRE302EE100K.
| EMVE6R3GDA332MMH0S | 3300µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE6R3GDA332MMH0S.pdf | |
| VJ0603D200JXAAC | 20pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D200JXAAC.pdf | |
| APL111-1REC5-42-303 | CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 30A | APL111-1REC5-42-303.pdf | |
| KSD471AYTA | TRANS NPN 30V 1A TO-92 | KSD471AYTA.pdf | |
| CS210005-CZZR | IC SYNTHESIZER & CLK MULT 10MSOP | CS210005-CZZR.pdf | |
| LTC7543KSW#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 16-SOIC | LTC7543KSW#PBF.pdf | |
| FOD050LR2 | Optoisolator Transistor with Base Output 2500Vrms 1 Channel 8-SOIC | FOD050LR2.pdf | |
| VAWQ3-Q24-S3R3H | CONVERTER DC/DC 3.3V 600MA 3W | VAWQ3-Q24-S3R3H.pdf | |
| V375A15E600B2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W | V375A15E600B2.pdf | |
| TVP00DT-21-39B | TV 39C 37#20 2#16 SKT RECP | TVP00DT-21-39B.pdf | |
| 10023060-001LF | CONN PLUG SAS 29POS VERT SMB | 10023060-001LF.pdf | |
| 1107254-24 | IC Socket Adapter DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing To DIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing Through Hole | 1107254-24.pdf | |
| RT0805BRB0751RL | RES SMD 51 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RT0805BRB0751RL.pdf | |
| CMF55388K00FKEB | RES 388K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF55388K00FKEB.pdf |