| Manufacturer Part Number: | 562RX5RVE102EE102K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5R Radial, Disc |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 562RX5RVE102EE102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-562RX5RVE102EE102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | Cera-Mite 562R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1000pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 562RX5RVE102EE102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
562RX5RVE102EE102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 562RX5RVE102EE102K is new and unused, you can buy 562RX5RVE102EE102K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 562RX5RVE102EE102K.
| 1325-4 | Banana Plug, Stackable Connector Standard Banana Solderless Yellow | 1325-4.pdf | |
| SA08-11YWA | Character LED Display Module Yellow 7-Segment 1 Character Common Anode 2.1V 20mA 1.091" H x 0.787" W x 0.331" D (27.70mm x 20.00mm x 8.40mm) 18-DIP (0.600", 15.24mm) | SA08-11YWA.pdf | |
| ERJ-1GEJ113C | RES SMD 11K OHM 5% 1/20W 0201 | ERJ-1GEJ113C.pdf | |
| RCL04065K36FKEA | RES SMD 5.36K OHM 1/4W 0604 WIDE | RCL04065K36FKEA.pdf | |
| ACM25DRKH | CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD | ACM25DRKH.pdf | |
| JBB85DYFD | CONN CARDEDGE DL 170POS .050 SMD | JBB85DYFD.pdf | |
| EXP-0921/10/P | 10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Screw Nickel | EXP-0921/10/P.pdf | |
| 031-50969-011 | CONTACT CONN | 031-50969-011.pdf | |
| MS24264R14T4P9-LC | 26500 4C 9#20 3#16 PIN RECP | MS24264R14T4P9-LC.pdf | |
| D38999/20MJ24AB | CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN | D38999/20MJ24AB.pdf | |
| 794954-6 | 6 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.165" (4.20mm) | 794954-6.pdf | |
| 770680-2 | 23 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural | 770680-2.pdf | |
| 15188-3S | Terminal Block Connector 3 Position Disconnect White 12-26 AWG | 15188-3S.pdf | |
| TNPW12068K45BEEA | RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 | TNPW12068K45BEEA.pdf |