| Manufacturer Part Number: | 562RX5RTK102EE821K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5R Radial, Disc |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 562RX5RTK102EE821K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-562RX5RTK102EE821K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | Cera-Mite 562R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 820pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 562RX5RTK102EE821K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
562RX5RTK102EE821K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 562RX5RTK102EE821K is new and unused, you can buy 562RX5RTK102EE821K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 562RX5RTK102EE821K.
| BFC237964393 | 0.039µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | BFC237964393.pdf | |
| 0431804003 | 3 Position Blade Type Power Housing Connector Plug Blue 0.295" (7.50mm) | 0431804003.pdf | |
| 2803-4-00-01-00-00-07-0 | Terminal Turret Connector Single End 0.187" (4.75mm) Tin-Lead | 2803-4-00-01-00-00-07-0.pdf | |
| MAX243EPE | 2/2 Transceiver Full RS232 16-PDIP | MAX243EPE.pdf | |
| VI-2N0-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VI-2N0-CX-F2.pdf | |
| 107990007 | WM5102 Audio Interface Interface Raspberry Pi Platform Evaluation Expansion Board | 107990007.pdf | |
| GTS06AF24-9PX | GT 2C 2#4 PIN PLUG | GTS06AF24-9PX.pdf | |
| D38999/20FJ19SA | 19 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/20FJ19SA.pdf | |
| RT1206DRD0717K8L | RES SMD 17.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RT1206DRD0717K8L.pdf | |
| RG1608P-361-B-T1 | RES SMD 360 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608P-361-B-T1.pdf | |
| CMF553M1600FKEB | RES 3.16M OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF553M1600FKEB.pdf |