| Manufacturer Part Number: | 562RX5FHE102EE471K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5F Radial, Disc |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 562RX5FHE102EE471K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-562RX5FHE102EE471K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 250 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | Cera-Mite 562R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) | |
| Temperature Coefficient | X5F | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 562RX5FHE102EE471K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
562RX5FHE102EE471K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 562RX5FHE102EE471K is new and unused, you can buy 562RX5FHE102EE471K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 562RX5FHE102EE471K.
| QVS212CG220JDHT | 22pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | QVS212CG220JDHT.pdf | |
| MKP383282040JCM2B0 | 8200pF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.406" L x 0.197" W (10.30mm x 5.00mm) | MKP383282040JCM2B0.pdf | |
| ESA10DRSI-S288 | CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND | ESA10DRSI-S288.pdf | |
| 1N5379CE3/TR8 | Zener Diode 110V 5W ±2% Through Hole T-18 | 1N5379CE3/TR8.pdf | |
| ER1537-06JM | 470nH Unshielded Molded Inductor 1.225A 120 mOhm Max Axial | ER1537-06JM.pdf | |
| MC33996EKR2 | IC SWITCH 16-OTPT W/SPI 32-SOIC | MC33996EKR2.pdf | |
| LV5684NPVD-XH | - Converter, Car Audio System Voltage Regulator IC 7 Output 15-HZIP | LV5684NPVD-XH.pdf | |
| AMM12DTAS-S328 | CONN EDGECARD 24POS .156" | AMM12DTAS-S328.pdf | |
| VG95234U1-28-21SX | 37 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | VG95234U1-28-21SX.pdf | |
| 9-6609944-5 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 Panel Mount, Snap-In | 9-6609944-5.pdf | |
| 3-146499-0 | 60 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole | 3-146499-0.pdf | |
| E222113000J0G | 22 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | E222113000J0G.pdf | |
| RG1005V-122-W-T5 | RES SMD 1.2KOHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005V-122-W-T5.pdf | |
| CRCW02013M16FNED | RES SMD 3.16M OHM 1% 1/20W 0201 | CRCW02013M16FNED.pdf | |
| CMF5514R000DHRE | RES 14 OHM 1/2W 0.5% AXIAL | CMF5514R000DHRE.pdf |