| Manufacturer Part Number: | 562RX5FCK102EE102K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5F Radial, Disc |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 562RX5FCK102EE102K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-562RX5FCK102EE102K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | Cera-Mite 562R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1000pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) | |
| Temperature Coefficient | X5F | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 562RX5FCK102EE102K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
562RX5FCK102EE102K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 562RX5FCK102EE102K is new and unused, you can buy 562RX5FCK102EE102K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 562RX5FCK102EE102K.
| MAL215252109E3 | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215252109E3.pdf | |
| M39018/06-0139M | ALUM-SCREW TERMINAL | M39018/06-0139M.pdf | |
| SMR5102J63J01L16.5CBULK | 1000pF Film Capacitor 40V 63V Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | SMR5102J63J01L16.5CBULK.pdf | |
| 0431602105 | CONN HDR 5POS 7.50MM PCB SLDR | 0431602105.pdf | |
| EYM31DTKS | CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD | EYM31DTKS.pdf | |
| XTEAWT-00-0000-00000UBE3 | LED Lighting XLamp® XT-E White, Cool 5000K 2.85V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XTEAWT-00-0000-00000UBE3.pdf | |
| VE-BWY-IW-S | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VE-BWY-IW-S.pdf | |
| LED40W-024-C1400 | 1.4A 8 ~ 24 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | LED40W-024-C1400.pdf | |
| YSPEHMI1S20WS2 | S7G2 Renesas Synergy™ S7 MCU 32-Bit ARM® Cortex®-M4 Embedded Evaluation Board | YSPEHMI1S20WS2.pdf | |
| DTS20W13-8JB | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | DTS20W13-8JB.pdf | |
| AIB6LA36-5PS | GT 4C 4#0 PIN PLUG | AIB6LA36-5PS.pdf | |
| 1499683-8 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) Straight Unshielded Cat5e | 1499683-8.pdf | |
| 7-146456-8 | 28 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 7-146456-8.pdf | |
| MBA02040C1628FRP00 | RES 1.62 OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C1628FRP00.pdf |