| Manufacturer Part Number: | 562RX5FBA102EE681K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 680pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X5F Radial, Disc |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 562RX5FBA102EE681K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-562RX5FBA102EE681K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | Cera-Mite 562R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 680pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) | |
| Temperature Coefficient | X5F | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 562RX5FBA102EE681K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
562RX5FBA102EE681K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 562RX5FBA102EE681K is new and unused, you can buy 562RX5FBA102EE681K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 562RX5FBA102EE681K.
| MKP1848622924Y2 | 22µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm) | MKP1848622924Y2.pdf | |
| T95Y106M025HSSL | 10µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V 2910 (7227 Metric) 1 Ohm 0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm) | T95Y106M025HSSL.pdf | |
| VS-112MT120KPBF | POWER MOD 3PH BRIDGE 110A MTK | VS-112MT120KPBF.pdf | |
| B82451L4664E402 | 4.66mH Unshielded Wirewound Inductor 38.5 Ohm Nonstandard | B82451L4664E402.pdf | |
| EPM3032ATC44-10N | IC CPLD 32MC 10NS 44TQFP | EPM3032ATC44-10N.pdf | |
| VI-B6V-MU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W | VI-B6V-MU-B1.pdf | |
| CA3106R22-9SF80 | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA3106R22-9SF80.pdf | |
| TVS07RF-15-5HB-LC | TV 5C 5#16 PIN J/N RECP | TVS07RF-15-5HB-LC.pdf | |
| 165X11309X | 37 POS HOOD C/W SLIDE LOCK | 165X11309X.pdf | |
| 0387390256 | SR BTS CB FT 7 ASY | 0387390256.pdf | |
| 20020111-C121A01LF | 12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole | 20020111-C121A01LF.pdf | |
| PT1206JR-070R15L | RES SMD 0.15 OHM 5% 1/4W 1206 | PT1206JR-070R15L.pdf | |
| RN65E2003FRE6 | RES 200K OHM 1/2W 1% AXIAL | RN65E2003FRE6.pdf |