| Manufacturer Part Number: | 562RX5EBJ102EE471K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 562RX5EBJ102EE471K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-562RX5EBJ102EE471K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | Cera-Mite 562R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 562RX5EBJ102EE471K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
562RX5EBJ102EE471K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 562RX5EBJ102EE471K is new and unused, you can buy 562RX5EBJ102EE471K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 562RX5EBJ102EE471K.
| CWR26HB107MBHC\PR | 100µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15V 2915 (7338 Metric) 180 mOhm 0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm) | CWR26HB107MBHC\PR.pdf | |
| 6D27R | FUSE-D2 6A F GR 500VAC E27 | 6D27R.pdf | |
| AGM10DRMT | CONN EDGECARD 20POS .156 WW | AGM10DRMT.pdf | |
| CY7C4275-10ASC | IC DEEP SYN FIFO 32KX18 64LQFP | CY7C4275-10ASC.pdf | |
| TCR2EN30,LF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 200mA 4-SDFN (0.8x0.8) | TCR2EN30,LF.pdf | |
| S-1335D21-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.1V 150mA SC-82AB | S-1335D21-N4T1U3.pdf | |
| CT6EV205 | 2M Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | CT6EV205.pdf | |
| VI-J33-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VI-J33-CY-F2.pdf | |
| 75-69224-7P | Circular Connector | 75-69224-7P.pdf | |
| FH34S-16S-0.5SH(99) | 16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | FH34S-16S-0.5SH(99).pdf | |
| SS-109-T-2-N | 9 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | SS-109-T-2-N.pdf | |
| YK44A27030J0G | 27 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK44A27030J0G.pdf | |
| CRCW060388K7FKTA | RES SMD 88.7K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060388K7FKTA.pdf |