| Manufacturer Part Number: | 562RX5EBA102EE471K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 470pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 562RX5EBA102EE471K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-562RX5EBA102EE471K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 500 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | Cera-Mite 562R | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 470pF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 1000V (1kV) | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial, Disc | |
| Size / Dimension | - | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Features | - | |
| Lead Style | Straight | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 562RX5EBA102EE471K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
562RX5EBA102EE471K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 562RX5EBA102EE471K is new and unused, you can buy 562RX5EBA102EE471K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 562RX5EBA102EE471K.
| T95R226K050ESSL | 22µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 50V 2824 (7260 Metric) 300 mOhm 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | T95R226K050ESSL.pdf | |
| C005YJ0R1PBSTR | 0.10pF Thin Film Capacitor 16V 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C005YJ0R1PBSTR.pdf | |
| 0ZRB0110FF1C | PTC RESETTABLE 30V 1.10A RADIAL | 0ZRB0110FF1C.pdf | |
| AMM08DRXH | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | AMM08DRXH.pdf | |
| CM5022R201R-10 | 8 Line Common Mode Choke Surface Mount 200 Ohm @ 100MHz 5A DCR 20 mOhm | CM5022R201R-10.pdf | |
| ATFC-0402-1N7-BT | 1.7nH Unshielded Thin Film Inductor 560mA 250 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | ATFC-0402-1N7-BT.pdf | |
| MCR18ERTJ115 | RES SMD 1.1M OHM 5% 1/4W 1206 | MCR18ERTJ115.pdf | |
| JL05-6A20-15SC-F0-R | 7 (6 + PE) Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) | JL05-6A20-15SC-F0-R.pdf | |
| SXH-001T-P0.6 | CONN TERM CRIMP XH 22-28AWG | SXH-001T-P0.6.pdf | |
| A20410407 | 4 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | A20410407.pdf |