| Manufacturer Part Number: | 5500R-822K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.2µH Unshielded Inductor 8.74A 13 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-822K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-822K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 8.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 8.74A | |
| Current - Saturation | 6.52A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 13 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-822K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-822K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-822K is new and unused, you can buy 5500R-822K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-822K.
| EKMH800VNN272MQ45T | 2700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 92 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH800VNN272MQ45T.pdf | |
| B43508A9337M67 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9337M67.pdf | |
| 13008-040MESB/HR | 220µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20V 3024 (7660 Metric) 80 mOhm 0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm) | 13008-040MESB/HR.pdf | |
| P1602AA61 | SIDACTOR 2CHP 65/130V 150A TO220 | P1602AA61.pdf | |
| 5SGSMD8N1F45C2LN | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGSMD8N1F45C2LN.pdf | |
| V72C28E150BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V72C28E150BN2.pdf | |
| ADJ56006 | ADJ(DJ) RELAY (SEALED, 2C, SINGL | ADJ56006.pdf | |
| MCR18EZHF4641 | RES SMD 4.64K OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18EZHF4641.pdf | |
| ESR18EZPF24R0 | RES SMD 24 OHM 1% 1/3W 1206 | ESR18EZPF24R0.pdf | |
| AIB6E36-7SS | GT 47C 7#12 40#16 SKT PLUG | AIB6E36-7SS.pdf | |
| 3282-6PG-530 | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | 3282-6PG-530.pdf | |
| 801-83-042-66-001101 | 42 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-83-042-66-001101.pdf | |
| 813-22-036-30-002101 | 36 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 813-22-036-30-002101.pdf | |
| 814-22-052-30-005101 | 52 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 814-22-052-30-005101.pdf |