| Manufacturer Part Number: | 5500R-685K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8mH Unshielded Inductor 420mA 5.75 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-685K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-685K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 6.8mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 420mA | |
| Current - Saturation | 210mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 5.75 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-685K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-685K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-685K is new and unused, you can buy 5500R-685K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-685K.
| 5KP16CA-G | TVS DIODE 16VWM 26VC R6 | 5KP16CA-G.pdf | |
| EFM32GG990F1024-BGA112T | ARM® Cortex®-M3 Giant Gecko Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 1MB (1M x 8) FLASH 112-BGA (10x10) | EFM32GG990F1024-BGA112T.pdf | |
| S-1000N16-N4T1G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | S-1000N16-N4T1G.pdf | |
| TPS76901QDBVRG4Q1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 5.5 V 100mA SOT-23-5 | TPS76901QDBVRG4Q1.pdf | |
| NMG1515SC | DC/DC CONVERTER 15V 133MA 2W | NMG1515SC.pdf | |
| 7-530654-9 | CONN EYELET CONTACT DUAL 30POS | 7-530654-9.pdf | |
| 97-3106B20-4PW-417 | AB 4C 4#12 PIN PLUG | 97-3106B20-4PW-417.pdf | |
| 201M132-19B | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 2-18 UNS 32 | 201M132-19B.pdf | |
| TVP00DT-9-35S-LC | TV 6C 6#22D SKT RECP | TVP00DT-9-35S-LC.pdf | |
| 1-368889-1 | WIRE SEAL FOR EJ MK-II(+) BLUE | 1-368889-1.pdf | |
| 1-282822-1 | 11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | 1-282822-1.pdf | |
| MRS25000C7870FC100 | RES 787 OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C7870FC100.pdf |