| Manufacturer Part Number: | 5500R-682K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8µH Unshielded Inductor 9.1A 12 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-682K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-682K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 6.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 9.1A | |
| Current - Saturation | 7.02A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 12 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-682K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-682K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-682K is new and unused, you can buy 5500R-682K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-682K.
| C668C104KGR5TA | 0.10µF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R Radial 0.770" L x 0.270" W (19.56mm x 6.86mm) | C668C104KGR5TA.pdf | |
| 5AQ270JABAA | 27pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.197" Dia (5.00mm) | 5AQ270JABAA.pdf | |
| LCE12-E3/54 | TVS DIODE 12VWM 22VC 1.5KE | LCE12-E3/54.pdf | |
| GSM06DRKF-S13 | CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND | GSM06DRKF-S13.pdf | |
| 402F250XXCJT | 25MHz ±15ppm Crystal 9pF 200 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 402F250XXCJT.pdf | |
| EP1SGX40DF1020C5N | IC FPGA 624 I/O 1020FBGA | EP1SGX40DF1020C5N.pdf | |
| V150A5C400B3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W | V150A5C400B3.pdf | |
| CTV06RW-17-8JA | 8 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CTV06RW-17-8JA.pdf | |
| 10-214216-8S | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | 10-214216-8S.pdf | |
| D38999/20WJ8BC | 8 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20WJ8BC.pdf | |
| DDME24W7PB | 24 (17 + 7 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Panel Mount, Through Hole Solder | DDME24W7PB.pdf | |
| L717SDD50PC309 | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | L717SDD50PC309.pdf | |
| RCP0603W11R0JS3 | RES SMD 11 OHM 5% 3.9W 0603 | RCP0603W11R0JS3.pdf |