| Manufacturer Part Number: | 5500R-395K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9mH Unshielded Inductor 590mA 2.84 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-395K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-395K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.9mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 590mA | |
| Current - Saturation | 280mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.84 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-395K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-395K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-395K is new and unused, you can buy 5500R-395K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-395K.
| GSM30DRMD-S288 | CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND | GSM30DRMD-S288.pdf | |
| CPT500100A | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 100V 200A Chassis Mount TO-244AB | CPT500100A.pdf | |
| 8N4DV85BC-0083CDI | VCXO IC 160MHz, 160MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0083CDI.pdf | |
| FAN7530N | PFC IC Critical Conduction (CRM), Discontinuous (Transition) 8-DIP | FAN7530N.pdf | |
| VI-2V2-IX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W | VI-2V2-IX-B1.pdf | |
| ERJ-1TNF7150U | RES SMD 715 OHM 1% 1W 2512 | ERJ-1TNF7150U.pdf | |
| TV07RL-15-97PA | 12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07RL-15-97PA.pdf | |
| 172775-2 | CONN UNINS RCPT 18-22AWG | 172775-2.pdf | |
| 4-1969543-0 | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Tin | 4-1969543-0.pdf | |
| 926142-01-04-EU | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 926142-01-04-EU.pdf | |
| 0026486094 | 9 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0026486094.pdf | |
| RCL06121R18FKEA | RES SMD 1.18 OHM 1/2W 1206 WIDE | RCL06121R18FKEA.pdf | |
| PHP00603E1202BBT1 | RES SMD 12K OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E1202BBT1.pdf | |
| PLTT0805Z8061QGT5 | RES SMD 8.06KOHM 0.02% 1/4W 0805 | PLTT0805Z8061QGT5.pdf |