| Manufacturer Part Number: | 5500R-334K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Unshielded Inductor 1.97A 257 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-334K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-334K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Discontinued | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.97A | |
| Current - Saturation | 960mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 257 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-334K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-334K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-334K is new and unused, you can buy 5500R-334K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-334K.
| EKMH250VSN153MQ45T | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH250VSN153MQ45T.pdf | |
| CC0805KRNPO9BN221 | 220pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KRNPO9BN221.pdf | |
| HSC08DRTN-S93 | CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD | HSC08DRTN-S93.pdf | |
| ECX-L23BN-125.000 | OSC 125MHZ 2.5V LVDS SMD | ECX-L23BN-125.000.pdf | |
| CDCD5704PW | IC CLOCK GEN FOR XDR MEM 28TSSOP | CDCD5704PW.pdf | |
| MAX11008BETM+T | Bias Controller PMIC 48-TQFN (7x7) | MAX11008BETM+T.pdf | |
| BACC63BV24F61P8H | 61 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63BV24F61P8H.pdf | |
| 5221506-2 | TNC Connector Plug, Male Pin 75 Ohm Free Hanging (In-Line) Crimp | 5221506-2.pdf | |
| TSW-148-08-L-D-RA | 96 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | TSW-148-08-L-D-RA.pdf | |
| RG3216N-2611-B-T5 | RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216N-2611-B-T5.pdf | |
| RG1608V-4990-B-T5 | RES SMD 499 OHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608V-4990-B-T5.pdf | |
| 9T12062A68R1CAHFT | RES SMD 68.1 OHM 0.25% 1/8W 1206 | 9T12062A68R1CAHFT.pdf | |
| H8274KBCA | RES 274K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | H8274KBCA.pdf |