| Manufacturer Part Number: | 5500R-275K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9410 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.7mH Unshielded Inductor 680mA 2.13 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-275K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-275K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 2.7mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 680mA | |
| Current - Saturation | 320mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.13 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-275K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-275K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-275K is new and unused, you can buy 5500R-275K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-275K.
| CMR05F271JPDM | CMR MICA | CMR05F271JPDM.pdf | |
| ASTMHTV-125.000MHZ-XR-E | 125MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 2.25 V ~ 3.63 V Enable/Disable | ASTMHTV-125.000MHZ-XR-E.pdf | |
| SIT9003AI-13-18DB-26.00000Y | OSC XO 1.8V 26MHZ SD 0.25% | SIT9003AI-13-18DB-26.00000Y.pdf | |
| 1025R-04G | 220nH Unshielded Molded Inductor 1.04A 140 mOhm Max Axial | 1025R-04G.pdf | |
| 8N3Q001FG-1151CDI8 | Clock Oscillator IC 150MHz, 156.25MHz, 212.5MHz, 150MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-1151CDI8.pdf | |
| MC145017P | IC SMOKE DETECT PHOTOELEC 16-DIP | MC145017P.pdf | |
| LM2936MMX-3.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 50mA 8-VSSOP | LM2936MMX-3.0/NOPB.pdf | |
| V110A12T300BS2 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W | V110A12T300BS2.pdf | |
| VE-J30-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VE-J30-MX-F4.pdf | |
| SDI18-24-UDC-P5R | 24V 18W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input | SDI18-24-UDC-P5R.pdf | |
| RE0402BRE07210KL | RES SMD 210K OHM 0.1% 1/16W 0402 | RE0402BRE07210KL.pdf | |
| PTC18DFEN | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PTC18DFEN.pdf | |
| CRCW20104M12FKEF | RES SMD 4.12M OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW20104M12FKEF.pdf |