| Manufacturer Part Number: | 5500R-274K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270µH Unshielded Inductor 2.1A 226 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-274K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-274K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.1A | |
| Current - Saturation | 1.07A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 226 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-274K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-274K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-274K is new and unused, you can buy 5500R-274K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-274K.
| EKYA250ELL472MLN3S | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYA250ELL472MLN3S.pdf | |
| 8340-T110-K1K2-ALH126-2A | CIR BRKR THRM 2A | 8340-T110-K1K2-ALH126-2A.pdf | |
| HM2P08PKF1H1GF | 175 (125 + 50 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | HM2P08PKF1H1GF.pdf | |
| MT46V16M16P-5B AIT:M | IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 66TSOP | MT46V16M16P-5B AIT:M.pdf | |
| MHDGWT-0000-000N0HM257E | LED Lighting Xlamp® MHD-G White, Cool 5700K 5-Step MacAdam Ellipse 36V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MHDGWT-0000-000N0HM257E.pdf | |
| Q6P7CXXB02E | LED Panel Indicator Blue Diffused 100° 2V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Wire Leads - 7.87" (200.00mm) | Q6P7CXXB02E.pdf | |
| ERA-8AEB1153V | RES SMD 115K OHM 0.1% 1/4W 1206 | ERA-8AEB1153V.pdf | |
| AR1206FR-072RL | RES SMD 2 OHM 1% 1/4W 1206 | AR1206FR-072RL.pdf | |
| MCR18EZHF6653 | RES SMD 665K OHM 1% 1/4W 1206 | MCR18EZHF6653.pdf | |
| DBM17W2P0L4A190 | D-SUB STR COMBO 3.05MM HOLE | DBM17W2P0L4A190.pdf | |
| HSC2-FK-A125(56) | CONN SIMPLIFIED PLUG FLAT | HSC2-FK-A125(56).pdf | |
| 2-1445089-3 | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 2-1445089-3.pdf | |
| 714-87-139-41-014101 | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.022" (0.41mm ~ 0.56mm) No Tail Solder | 714-87-139-41-014101.pdf | |
| RG2012P-750-W-T1 | RES SMD 75 OHM 0.05% 1/8W 0805 | RG2012P-750-W-T1.pdf |