| Manufacturer Part Number: | 5500R-273K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Unshielded Inductor 6.3A 25 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-273K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-273K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 6.3A | |
| Current - Saturation | 3.38A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 25 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-273K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-273K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-273K is new and unused, you can buy 5500R-273K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-273K.
| IUGN11-1-62-20.0 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A | IUGN11-1-62-20.0.pdf | |
| M7AFS600-1FG256I | IC FPGA 119 I/O 256FBGA | M7AFS600-1FG256I.pdf | |
| OPA2691IDR | Current Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2691IDR.pdf | |
| S-1711A2425-M6T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.4V, 2.5V 150mA SOT-23-6 | S-1711A2425-M6T1G.pdf | |
| XPGWHT-L1-0000-00DF6 | LED Lighting XLamp® XP-G White, Warm 3750K 2.9V 350mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XPGWHT-L1-0000-00DF6.pdf | |
| SD02S1203A | DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W | SD02S1203A.pdf | |
| DCP020505UE4 | IC REG ISOLATED 5V 0.4A 12SOP | DCP020505UE4.pdf | |
| RMCF0603JT1M60 | RES SMD 1.6M OHM 5% 1/10W 0603 | RMCF0603JT1M60.pdf | |
| GTC06R28-15S-025-LC | GT 35C 35#16 SKT PLUG | GTC06R28-15S-025-LC.pdf | |
| 3-213598-4 | Power Entry Connector Receptacle, Female Sockets NEMA 5-15 Panel Mount, Snap-In; Through Hole | 3-213598-4.pdf | |
| 311-43-132-41-001000 | 32 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 311-43-132-41-001000.pdf | |
| 4-1814655-1 | CONN SOCKET SIP 64POS GOLD | 4-1814655-1.pdf | |
| 0202345 | CROSS CONN BRIDGE 100POS GRAY | 0202345.pdf | |
| RT0603WRD0716RL | RES SMD 16 OHM 0.05% 1/10W 0603 | RT0603WRD0716RL.pdf |