| Manufacturer Part Number: | 5500R-224K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9410 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µH Unshielded Inductor 2.48A 162 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-224K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-224K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 220µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.48A | |
| Current - Saturation | 1.19A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 162 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-224K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-224K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-224K is new and unused, you can buy 5500R-224K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-224K.
| 500C252T100AA2B | 2500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 82 mOhm 5000 Hrs @ 95°C | 500C252T100AA2B.pdf | |
| B32529C153K189 | 0.015µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) | B32529C153K189.pdf | |
| BFC247934824 | 0.82µF Film Capacitor 100V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm) | BFC247934824.pdf | |
| ASFLMB-16.384MHZ-LR-T | 16.384MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 16mA Standby (Power Down) | ASFLMB-16.384MHZ-LR-T.pdf | |
| MAX71336SECD+ | IC SOC 256K FLASH 100LQFP | MAX71336SECD+.pdf | |
| VI-2T2-CW | CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W | VI-2T2-CW.pdf | |
| VI-JWV-MX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VI-JWV-MX-F1.pdf | |
| RG1608P-3013-D-T5 | RES SMD 301K OHM 0.5% 1/10W 0603 | RG1608P-3013-D-T5.pdf | |
| ESA50DTBT-S664 | CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD | ESA50DTBT-S664.pdf | |
| CIR030F20-3PF80 | 3 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CIR030F20-3PF80.pdf | |
| 0022233153 | 15 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0022233153.pdf | |
| 5438951 | 19 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line) | 5438951.pdf |