| Manufacturer Part Number: | 5500R-184K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180µH Unshielded Inductor 2.57A 150 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-184K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-184K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 180µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.57A | |
| Current - Saturation | 1.3A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 150 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-184K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-184K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-184K is new and unused, you can buy 5500R-184K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-184K.
| UPW1E392MHD | 3900µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1E392MHD.pdf | |
| UPS1E470MDD | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1E470MDD.pdf | |
| MAL250034153E3 | 15000µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250034153E3.pdf | |
| PFNF.150.2 | PTC-FUSE SMD (1206) | PFNF.150.2.pdf | |
| HMC06DRXS-S734 | CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD | HMC06DRXS-S734.pdf | |
| EU 1ZV | DIODE GEN PURP 200V 500MA AXIAL | EU 1ZV.pdf | |
| LE89136QVCT | IC SLAC 1FXS 1CH HV 48LQFP | LE89136QVCT.pdf | |
| EL5427CRZ | Buffer Amplifier 12 Circuit Rail-to-Rail 28-TSSOP | EL5427CRZ.pdf | |
| AMC20DTAH-S189 | CONN EDGECARD 40POS .100" | AMC20DTAH-S189.pdf | |
| JT01RT-10-35S-014 | JT 13C 13#22D SKT RECP | JT01RT-10-35S-014.pdf | |
| VG95342GN11E01 | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | VG95342GN11E01.pdf | |
| CWN-501-10-0000 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | CWN-501-10-0000.pdf | |
| 4PCR-04-008 | 4 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | 4PCR-04-008.pdf | |
| RCS08052R21FKEA | RES SMD 2.21 OHM 1% 0.4W 0805 | RCS08052R21FKEA.pdf | |
| MPMT1002CT1 | RES NETWORK 2 RES 5K OHM TO236-3 | MPMT1002CT1.pdf |