| Manufacturer Part Number: | 5500R-183K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 6.72A 22 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-183K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-183K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Discontinued | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 6.72A | |
| Current - Saturation | 4.15A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 22 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-183K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-183K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-183K is new and unused, you can buy 5500R-183K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-183K.
| CDV30FK272FO3 | MICA | CDV30FK272FO3.pdf | |
| MXLSMCJ78AE3 | TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AB | MXLSMCJ78AE3.pdf | |
| HKQ0603W27NH-T | 27nH Unshielded Multilayer Inductor 160mA 1.6 Ohm Max 0201 (0603 Metric) | HKQ0603W27NH-T.pdf | |
| 8N4DV85KC-0095CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0095CDI8.pdf | |
| ST5ETR101 | 100 Ohm 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 14 Turn Side Adjustment | ST5ETR101.pdf | |
| V72B8M150BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W | V72B8M150BN3.pdf | |
| LDS70-58-H03 | 1.2A 29 ~ 58 V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output | LDS70-58-H03.pdf | |
| 97-3108B14S-2PY-417 | AB 4C 4#16S PIN PLUG | 97-3108B14S-2PY-417.pdf | |
| GTS06LCF-24-2P | 7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | GTS06LCF-24-2P.pdf | |
| CA3106E28-21SB15F0 | CANCA3106E28-21SB15F0 | CA3106E28-21SB15F0.pdf | |
| 09305240530YYC | CONN HOOD SIDE ENTRY SZ24B | 09305240530YYC.pdf | |
| 350-10-104-00-006000 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 350-10-104-00-006000.pdf | |
| GTC04SFBN-M30 | 4 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin-Lead | GTC04SFBN-M30.pdf | |
| A107103 | 3 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | A107103.pdf | |
| HW06508200J0G | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | HW06508200J0G.pdf |