| Manufacturer Part Number: | 5500R-153K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9410 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Inductor 7.05A 20 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-153K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-153K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 7.05A | |
| Current - Saturation | 4.57A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 20 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-153K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-153K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-153K is new and unused, you can buy 5500R-153K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-153K.
| 50MXG6800MEFCSN35X25 | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 50MXG6800MEFCSN35X25.pdf | |
| 8340-F120-P1T2-A0H0-3A | CIR BRKR MAG 3A 240VAC 80VDC | 8340-F120-P1T2-A0H0-3A.pdf | |
| ECM43DCWT | CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD | ECM43DCWT.pdf | |
| OCETDLJANF-2.048000 | 2.048MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 10mA Enable/Disable | OCETDLJANF-2.048000.pdf | |
| MIC4421BM | IC DRIVER MOSFET 9A LOSIDE 8SOIC | MIC4421BM.pdf | |
| L177TWC21WA4SMCSV4FRM6 | 21 (17 + 4 Coax) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L177TWC21WA4SMCSV4FRM6.pdf | |
| SBH31-NBPB-D07-ST-BK | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | SBH31-NBPB-D07-ST-BK.pdf | |
| 5-641204-0 | 20 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Gold | 5-641204-0.pdf | |
| RT1206WRB07549RL | RES SMD 549 OHM 0.05% 1/4W 1206 | RT1206WRB07549RL.pdf | |
| Y16114K99000B0R | RES SMD 4.99K OHM 0.1% 0.3W 2010 | Y16114K99000B0R.pdf | |
| Y1627350R000T9W | RES SMD 350 OHM 0.01% 1/2W 2010 | Y1627350R000T9W.pdf | |
| RN55E3831FRE6 | RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E3831FRE6.pdf | |
| CMF555M0000FHEA | RES 5M OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF555M0000FHEA.pdf |