| Manufacturer Part Number: | 5500R-126K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12mH Unshielded Inductor 330mA 9.34 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-126K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-126K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Discontinued | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 12mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 330mA | |
| Current - Saturation | 160mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 9.34 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-126K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-126K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-126K is new and unused, you can buy 5500R-126K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-126K.
| C410C153K5R5CA7200 | 0.015µF 50V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) | C410C153K5R5CA7200.pdf | |
| LXES1UTAA1-157 | TVS DIODE 6VWM SMD | LXES1UTAA1-157.pdf | |
| DLFL-0147-16D3 | 2 Line Common Mode Choke Through Hole 16A DCR 25 mOhm | DLFL-0147-16D3.pdf | |
| 8N4QV01EG-0141CDI | VCXO IC 156.25MHz, 133.3333MHz, 137.5MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0141CDI.pdf | |
| XC6108C09DGR-G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108C09DGR-G.pdf | |
| VI-233-MV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | VI-233-MV-F4.pdf | |
| AJM90PS24C2 | 24V 90W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input | AJM90PS24C2.pdf | |
| 1000043 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | 1000043.pdf | |
| 929667-04-05-EU | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 929667-04-05-EU.pdf | |
| 351-80-123-00-016101 | 23 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 351-80-123-00-016101.pdf | |
| CMF55511R00FKEB | RES 511 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF55511R00FKEB.pdf | |
| H466R5FYA | RES 66.5 OHM 1/2W 1% AXIAL | H466R5FYA.pdf |