| Manufacturer Part Number: | 5500R-123K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 10010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 12µH Unshielded Inductor 7.43A 18 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-123K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-123K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 12µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 7.43A | |
| Current - Saturation | 5.07A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 18 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-123K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-123K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-123K is new and unused, you can buy 5500R-123K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-123K.
| 2220J2K00103KXT | 10000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | 2220J2K00103KXT.pdf | |
| EBC28DRTF | CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD | EBC28DRTF.pdf | |
| ABC20DKSH-S1243 | CONN EDGECARD 40POS .100" | ABC20DKSH-S1243.pdf | |
| MB8M-BP | DIODE BRIDGE GPP 0.5A MB-1 | MB8M-BP.pdf | |
| XC6124D517ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124D517ER-G.pdf | |
| MAX6418UK44+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6418UK44+T.pdf | |
| RC0805FR-079R76L | RES SMD 9.76 OHM 1% 1/8W 0805 | RC0805FR-079R76L.pdf | |
| GTS08A22-7S | GT 1C 1#0 SKT PLUG RTANG | GTS08A22-7S.pdf | |
| BACC63BV18H14S9H | 14 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63BV18H14S9H.pdf | |
| CWR-283-25-0021 | 25 Position D-Sub Receptacle, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable | CWR-283-25-0021.pdf | |
| 1744415-1 | SL-156, 7 POSTION WITH BLOCKED | 1744415-1.pdf | |
| MBB02070C4224FRP00 | RES 4.22M OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C4224FRP00.pdf | |
| RN60E4873FRSL | RES 487K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60E4873FRSL.pdf |