| Manufacturer Part Number: | 5500R-103K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Inductor 7.88A 16 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-103K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-103K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 7.88A | |
| Current - Saturation | 5.71A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 16 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-103K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-103K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-103K is new and unused, you can buy 5500R-103K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-103K.
| ECM28DCMH-S288 | CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND | ECM28DCMH-S288.pdf | |
| 1559-1 | Terminal Turret Connector Single End, Hollow 0.187" (4.75mm) Tin | 1559-1.pdf | |
| AD7864ASZ-3REEL | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 44-MQFP (10x10) | AD7864ASZ-3REEL.pdf | |
| 74ALVCH162245DGG,1 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP II | 74ALVCH162245DGG,1.pdf | |
| SN74ALS29854DWR | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74ALS29854DWR.pdf | |
| MCP130-460I/SN | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOIC | MCP130-460I/SN.pdf | |
| LT1083CP-12#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 7.5A TO-3P | LT1083CP-12#PBF.pdf | |
| DTS050240U/AC1-P7N | 5V 12W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input | DTS050240U/AC1-P7N.pdf | |
| AGQ200S24 | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | AGQ200S24.pdf | |
| CR0402-FX-18R2GLF | RES SMD 18.2 OHM 1% 1/16W 0402 | CR0402-FX-18R2GLF.pdf | |
| PT06CGMSS1-12-3S | PT 3C 3#16 SKT PLUG | PT06CGMSS1-12-3S.pdf | |
| MS3459W28-11B | 22 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Self Locking | MS3459W28-11B.pdf | |
| 4-174639-2 | 12 Position Receptacle Connector Tin 0.049" (1.25mm) Surface Mount | 4-174639-2.pdf | |
| ES3W47RJ | RES 47.0 OHM 3W 5% AXIAL | ES3W47RJ.pdf |