| Manufacturer Part Number: | 5500-826K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 82mH Unshielded Inductor 120mA 67.3 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-826K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-826K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 82mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 120mA | |
| Current - Saturation | 60mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 67.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-826K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-826K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-826K is new and unused, you can buy 5500-826K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-826K.
| ASGTX-D-100.000MHZ-1 | 100MHz LVDS VCTCXO Oscillator Surface Mount 3.135 V ~ 3.465 V 40mA | ASGTX-D-100.000MHZ-1.pdf | |
| 8N4Q001FG-0029CDI8 | Clock Oscillator IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0029CDI8.pdf | |
| IS42RM32800D-75BLI-TR | IC SDRAM 256M 133MHZ 90BGA | IS42RM32800D-75BLI-TR.pdf | |
| S-8254AAPFT-TB-U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer 16-TSSOP | S-8254AAPFT-TB-U.pdf | |
| VI-J31-EZ | CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W | VI-J31-EZ.pdf | |
| AC0603FR-07280RL | RES SMD 280 OHM 1% 1/10W 0603 | AC0603FR-07280RL.pdf | |
| CTVPS00RF-17-6HN | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVPS00RF-17-6HN.pdf | |
| FRCIRG06R22-14SWF80T108 | 19 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | FRCIRG06R22-14SWF80T108.pdf | |
| 1-644038-4 | 14 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 22 AWG | 1-644038-4.pdf | |
| TSW-117-23-T-D | 34 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | TSW-117-23-T-D.pdf | |
| 399-83-138-10-003101 | 38 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 399-83-138-10-003101.pdf | |
| CRGH2010F866R | RES SMD 866 OHM 1% 1W 2010 | CRGH2010F866R.pdf | |
| YR1B23K7CC | RES 23.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL | YR1B23K7CC.pdf |