| Manufacturer Part Number: | 5500-825K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.2mH Unshielded Inductor 390mA 6.44 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-825K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-825K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 8.2mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 390mA | |
| Current - Saturation | 190mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 6.44 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-825K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-825K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-825K is new and unused, you can buy 5500-825K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-825K.
| IDLHPK11-31294-150 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | IDLHPK11-31294-150.pdf | |
| 8N4SV76LC-0161CDI8 | VCXO IC 212MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0161CDI8.pdf | |
| S-1137B2J-U5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.85V 300mA SOT-89-5 | S-1137B2J-U5T1U.pdf | |
| HC12-3.4-A+ | AC/DC CONVERTER 12V 41W | HC12-3.4-A+.pdf | |
| ERJ-S03F24R3V | RES SMD 24.3 OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-S03F24R3V.pdf | |
| 208132-2 | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Tin | 208132-2.pdf | |
| CTVP00RW-11-99AD | CTV 7C 7#20 PIN RECP | CTVP00RW-11-99AD.pdf | |
| D38999/24JE6AC | CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN | D38999/24JE6AC.pdf | |
| 0936000434 | POLYAMIDE CABLE GLAND | 0936000434.pdf | |
| 57102-S06-04ULF | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 57102-S06-04ULF.pdf | |
| 0395005616 | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395005616.pdf | |
| RCWE1020R390JKEA | RES SMD 0.39 OHM 2W 2010 WIDE | RCWE1020R390JKEA.pdf | |
| RN70C5363FRE6 | RES 536K OHM 3/4W 1% AXIAL | RN70C5363FRE6.pdf |