| Manufacturer Part Number: | 5500-564K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560µH Unshielded Inductor 1.4A 504 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-564K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-564K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 560µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.4A | |
| Current - Saturation | 740mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 504 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-564K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-564K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-564K is new and unused, you can buy 5500-564K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-564K.
| 4232-181F | 180nH Unshielded Wirewound Inductor 446mA 610 mOhm Max 2-SMD | 4232-181F.pdf | |
| HEF40244BT,652 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | HEF40244BT,652.pdf | |
| MT29C1G12MAADYAML-5 IT | IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT 153VFBGA | MT29C1G12MAADYAML-5 IT.pdf | |
| VE-21N-MU-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W | VE-21N-MU-B1.pdf | |
| KTR10EZPF12R1 | RES SMD 12.1 OHM 1% 1/8W 0805 | KTR10EZPF12R1.pdf | |
| HMM25DRKN-S13 | CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND | HMM25DRKN-S13.pdf | |
| CA3106E20-16PB02 | 9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106E20-16PB02.pdf | |
| 0430452414 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole Gold | 0430452414.pdf | |
| 794267-1 | 24 Position Rectangular Housing Connector Receptacle 0.163" (4.14mm) | 794267-1.pdf | |
| EL18120000J0G | 350 TB SOC CLOSE VER THR | EL18120000J0G.pdf | |
| 1823777 | 5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole | 1823777.pdf | |
| CRCW060312R7FKEB | RES SMD 12.7 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060312R7FKEB.pdf | |
| RCS0402357KFKED | RES SMD 357K OHM 1% 1/5W 0402 | RCS0402357KFKED.pdf | |
| NKN7WSJR-91-2R | RES 2 OHM 7W 5% AXIAL | NKN7WSJR-91-2R.pdf |