| Manufacturer Part Number: | 5500-562K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Unshielded Inductor 9.5A 11 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-562K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-562K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 9.5A | |
| Current - Saturation | 7.61A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 11 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-562K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-562K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-562K is new and unused, you can buy 5500-562K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-562K.
| CC45SL3FD221JYNN | 220pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.472" Dia (12.00mm) | CC45SL3FD221JYNN.pdf | |
| GRM31CR71C335KA01L | 3.3µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31CR71C335KA01L.pdf | |
| 5KP48E3/TR13 | TVS DIODE 48VWM 85.5VC P600 | 5KP48E3/TR13.pdf | |
| T507107084AQ | SCR 1000V 110A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T507107084AQ.pdf | |
| MAX395EAG+ | 8 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 24-SSOP | MAX395EAG+.pdf | |
| HCPL-2212#060 | Logic Output Optoisolator 5MBd Push-Pull, Totem Pole 3750Vrms 1 Channel 5kV/µs, 10kV/µs CMTI 8-DIP | HCPL-2212#060.pdf | |
| VE-B44-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VE-B44-CY-F4.pdf | |
| VI-J4H-IY-S | CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W | VI-J4H-IY-S.pdf | |
| ESR10EZPF3R92 | RES SMD 3.92 OHM 1% 0.4W 0805 | ESR10EZPF3R92.pdf | |
| 10-584654-05P | ER 2C 2#0 PIN RECP | 10-584654-05P.pdf | |
| HR25A-9J-16PC | 16 Position Circular Connector Jack for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | HR25A-9J-16PC.pdf | |
| 207684-2 | D-Sub Contact Female Socket Gold Solder, PCB Machined | 207684-2.pdf | |
| MTC100-JA2-P34 | 20 Position Rectangular Connector Crimp Gold | MTC100-JA2-P34.pdf |