| Manufacturer Part Number: | 5500-476K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47mH Unshielded Inductor 170mA 33.7 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-476K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-476K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 47mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 170mA | |
| Current - Saturation | 80mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 33.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-476K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-476K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-476K is new and unused, you can buy 5500-476K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-476K.
| B43508A9827M | 820µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A9827M.pdf | |
| TPSMB6.8HE3/52T | TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC SMB | TPSMB6.8HE3/52T.pdf | |
| EBM08DCTT | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | EBM08DCTT.pdf | |
| HSC17DRTI | CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD | HSC17DRTI.pdf | |
| FXO-HC330-62.4 | 62.4MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 47mA Enable/Disable | FXO-HC330-62.4.pdf | |
| ELC-18B681L | 680µH Unshielded Wirewound Inductor 1.4A 260 mOhm Radial | ELC-18B681L.pdf | |
| VI-BN4-EV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W | VI-BN4-EV-F4.pdf | |
| ABM15DTAN-S273 | CONN EDGECARD 30POS .156" | ABM15DTAN-S273.pdf | |
| CA3100E36A46S2BF80 | 27 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100E36A46S2BF80.pdf | |
| TV07DZ-17-99HA-LC | TV 23C 21#20 2#16 PIN J/N RECP | TV07DZ-17-99HA-LC.pdf | |
| AXT400124 | 100 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | AXT400124.pdf | |
| 75189-113-05 | 5 Positions Header, Unshrouded Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 75189-113-05.pdf |