| Manufacturer Part Number: | 5500-473K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µH Unshielded Inductor 5.41A 34 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-473K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-473K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 47µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 5.41A | |
| Current - Saturation | 2.61A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 34 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-473K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-473K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-473K is new and unused, you can buy 5500-473K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-473K.
| UCZ1H681MNQ1MS | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 78 mOhm @ 100kHz 3500 Hrs @ 125°C | UCZ1H681MNQ1MS.pdf | |
| UVP1J3R3MDD1TA | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1J3R3MDD1TA.pdf | |
| RBC30DRYI-S93 | CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD | RBC30DRYI-S93.pdf | |
| SIT3821AI-1D3-33EG156.250000T | OSC XO 3.3V 156.25MHZ OE | SIT3821AI-1D3-33EG156.250000T.pdf | |
| IXTT16P60P | MOSFET P-CH 600V 16A TO-268 | IXTT16P60P.pdf | |
| CDRH4D14HPNP-1R8NC | 1.8µH Shielded Inductor 2.3A 50 mOhm Max Nonstandard | CDRH4D14HPNP-1R8NC.pdf | |
| MCHC908JK8MPE | HC08 HC08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-DIP | MCHC908JK8MPE.pdf | |
| 8-2176092-9 | RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/4W 0805 | 8-2176092-9.pdf | |
| GTS06RV28-5S-025 | GT 5C 2#4 1#12 2#16 SKT PLUG | GTS06RV28-5S-025.pdf | |
| D38999/26JD18HA | 18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | D38999/26JD18HA.pdf | |
| MS27467T15F19SAL | 19 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | MS27467T15F19SAL.pdf | |
| SMH152-LPSE-D29-SP-BK | 58 Positions Header, Unshrouded Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold | SMH152-LPSE-D29-SP-BK.pdf | |
| 9T04021A2432FBHF3 | RES SMD 24.3K OHM 1% 1/16W 0402 | 9T04021A2432FBHF3.pdf |