| Manufacturer Part Number: | 5500-472K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4.7µH Unshielded Inductor 11.14A 8 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-472K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-472K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 4.7µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 11.14A | |
| Current - Saturation | 8.3A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 8 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-472K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-472K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-472K is new and unused, you can buy 5500-472K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-472K.
| MAL212019101E3 | 100µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 389 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL212019101E3.pdf | |
| 18085A302KAT2A | 3000pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 18085A302KAT2A.pdf | |
| FBMH1608HM151-TV | 150 Ohm Impedance Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) Surface Mount Power Line 2.1A 1 Lines 50 mOhm Max DCR -40°C ~ 125°C | FBMH1608HM151-TV.pdf | |
| ISC1812BN8R2K | 8.2µH Shielded Wirewound Inductor 292mA 820 mOhm Max 1812 (4532 Metric) | ISC1812BN8R2K.pdf | |
| EP4CGX110CF23C8 | IC FPGA 270 I/O 484FBGA | EP4CGX110CF23C8.pdf | |
| 392JA1MEG | 1M Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Conductive Plastic 0.5W, 1/2W PC Pins | 392JA1MEG.pdf | |
| VE-230-EX | CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W | VE-230-EX.pdf | |
| 75-190618-11P | ER 5C 5#12 PIN PLUG | 75-190618-11P.pdf | |
| TVP00RW-23-35S | 100 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RW-23-35S.pdf | |
| D38999/24JF35HC-LC | CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN | D38999/24JF35HC-LC.pdf | |
| CTVS06RF-25-7SD-LC | CTV 99C MIXED(TWIN) SKT PLUG | CTVS06RF-25-7SD-LC.pdf | |
| GTCL06GC18-19S-025-LC | GT 10C 10#16 SKT PLUG | GTCL06GC18-19S-025-LC.pdf | |
| 09663626810 | 25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 09663626810.pdf | |
| DF1B-30DP-2.5DSA(01) | 30 Positions Header, Shrouded Connector 0.098" (2.50mm) Through Hole Gold | DF1B-30DP-2.5DSA(01).pdf | |
| RNCF0603DKC3K40 | RES SMD 3.4K OHM 0.5% 1/10W 0603 | RNCF0603DKC3K40.pdf |