| Manufacturer Part Number: | 5500-394K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 390µH Unshielded Inductor 1.86A 288 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-394K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-394K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 390µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.86A | |
| Current - Saturation | 880mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 288 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-394K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-394K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-394K is new and unused, you can buy 5500-394K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-394K.
| APL3331-5129-1 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | APL3331-5129-1.pdf | |
| SA30-E3/54 | TVS DIODE 30VWM 53.5VC DO204AC | SA30-E3/54.pdf | |
| 402F3071XIDT | 30.72MHz ±10ppm Crystal 18pF 100 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 402F3071XIDT.pdf | |
| MB805-BP | RECTIFIER BRIDGE 8A 50V BR-6 | MB805-BP.pdf | |
| MLG1005S2N0BT000 | 2nH Unshielded Multilayer Inductor 900mA 150 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | MLG1005S2N0BT000.pdf | |
| 8N4DV85LC-0016CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0016CDI.pdf | |
| PDB183-K425K-254A2 | 250k Ohm 1 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer Push-Pull, DPDT 1 Turn Carbon 0.1W, 1/10W PC Pins | PDB183-K425K-254A2.pdf | |
| MMA02040C4702FB300 | RES SMD 47K OHM 1% 0.4W 0204 | MMA02040C4702FB300.pdf | |
| TVP00DT-21-35JB-LC | TV 79C 79#22D SKT RECP | TVP00DT-21-35JB-LC.pdf | |
| 52207-0790 | 7 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | 52207-0790.pdf | |
| 87333-1420 | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | 87333-1420.pdf | |
| ATX6BK | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Black 8-22 AWG | ATX6BK.pdf | |
| RCP0603W68R0GS3 | RES SMD 68 OHM 2% 3.9W 0603 | RCP0603W68R0GS3.pdf |