| Manufacturer Part Number: | 5500-393K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 39µH Unshielded Inductor 5.66A 31 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-393K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-393K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 39µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 5.66A | |
| Current - Saturation | 2.85A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 31 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-393K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-393K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-393K is new and unused, you can buy 5500-393K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-393K.
| W51-A121B1-20 | CIR BRKR THRM 20A 125VAC 50VDC | W51-A121B1-20.pdf | |
| GEC18DREI-S93 | CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET | GEC18DREI-S93.pdf | |
| RYM22DRMT | CONN EDGECARD 44POS .156 WW | RYM22DRMT.pdf | |
| SIT3809AI-D-33EG | 80MHz ~ 220MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 3.3V 36mA Enable/Disable | SIT3809AI-D-33EG.pdf | |
| SDR7045-470K | 47µH Unshielded Wirewound Inductor 1A 230 mOhm Max Nonstandard | SDR7045-470K.pdf | |
| 5500-396J | 39mH Unshielded Inductor 180mA 29.7 Ohm Max 2-SMD | 5500-396J.pdf | |
| 8N3QV01LG-0172CDI | VCXO IC 287.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0172CDI.pdf | |
| NJU7001M# | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-DMP | NJU7001M#.pdf | |
| CLU048-1812C4-403H7K4 | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) CLU048 White, Neutral Square | CLU048-1812C4-403H7K4.pdf | |
| CA06R16-11SF80 | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CA06R16-11SF80.pdf | |
| JBXED1G03FSSDSR | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | JBXED1G03FSSDSR.pdf | |
| 146-87-428-41-035101 | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | 146-87-428-41-035101.pdf | |
| T37017-23-0 | 23 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T37017-23-0.pdf | |
| RSF2JB750R | RES MO 2W 750 OHM 5% AXIAL | RSF2JB750R.pdf |