| Manufacturer Part Number: | 5500-392K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.9µH Unshielded Inductor 11.91A 7 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-392K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-392K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.9µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 11.91A | |
| Current - Saturation | 9.13A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 7 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-392K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-392K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-392K is new and unused, you can buy 5500-392K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-392K.
| MAL214262479E3 | 47µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214262479E3.pdf | |
| 160124K1000O-F | 0.12µF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polyester, Metallized Radial 1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm) | 160124K1000O-F.pdf | |
| P4SMA200CAHE3/5A | TVS DIODE 171VWM 274VC SMA | P4SMA200CAHE3/5A.pdf | |
| 5022-331F | 330nH Unshielded Inductor 2.015A 90 mOhm Max 2-SMD | 5022-331F.pdf | |
| LT1039ACSW#TRPBF | 3/3 Transceiver Full RS232 18-SOIC | LT1039ACSW#TRPBF.pdf | |
| VE-22W-MW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W | VE-22W-MW-F2.pdf | |
| CRCW060334K8FKEA | RES SMD 34.8K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060334K8FKEA.pdf | |
| AIB6T28-E/B | AIB F 28 ELBOW E/B | AIB6T28-E/B.pdf | |
| CN0967C22A19S9-040 | 26500 19C 19#16 S RECP AN LC | CN0967C22A19S9-040.pdf | |
| JL05-2A20-29SC-F0-R | 17 (16 + PE) Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | JL05-2A20-29SC-F0-R.pdf | |
| KPSE01F14-19PF0 | 19 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Strain Relief | KPSE01F14-19PF0.pdf | |
| MS27466T25B29J-LC | 29 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange | MS27466T25B29J-LC.pdf | |
| 9T04021A2153FBHF3 | RES SMD 215K OHM 1% 1/16W 0402 | 9T04021A2153FBHF3.pdf |