| Manufacturer Part Number: | 5500-335K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3.3mH Unshielded Inductor 630mA 2.53 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-335K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-335K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 3.3mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 630mA | |
| Current - Saturation | 300mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.53 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-335K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-335K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-335K is new and unused, you can buy 5500-335K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-335K.
| 0LGR01.6H | FUSE CRTRDGE 1.6A 300VAC NON STD | 0LGR01.6H.pdf | |
| P6KE18CAE3/TR13 | TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC AXIAL | P6KE18CAE3/TR13.pdf | |
| 6646595-1 | CONN PIN STR SLDR FLATPAQ | 6646595-1.pdf | |
| MK22FN128VLL10 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K20 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MK22FN128VLL10.pdf | |
| PNX8511HW/B1,557 | IC ANALOG COMPANION 100-HTQFP | PNX8511HW/B1,557.pdf | |
| EAHE5630WE03 | LED Lighting - White, Warm 2700K 2.75V 65mA 120° 2-SMD, Flat Lead | EAHE5630WE03.pdf | |
| VI-BWB-EV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W | VI-BWB-EV-F3.pdf | |
| VI-J5K-MX-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W | VI-J5K-MX-F4.pdf | |
| MS7760CP02 | SH7760 Solution Engine SuperH MCU 32-Bit SH-4 Embedded Evaluation Board | MS7760CP02.pdf | |
| AIB30US28-9PC-023 | GT 12C 6#12 6#16 PIN RECP WAL | AIB30US28-9PC-023.pdf | |
| TV07DZ-21-39AB | TV 39C 37#20 2#16 PIN J/N RECP | TV07DZ-21-39AB.pdf | |
| 794224-1 | CONN PIN 26-30AWG TIN CRIMP | 794224-1.pdf | |
| ELD121100 | CONN TERM BLK CARD EDGE 12POS | ELD121100.pdf | |
| 741X043150JP | RES ARRAY 2 RES 15 OHM 0404 | 741X043150JP.pdf |