| Manufacturer Part Number: | 5500-333K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 33µH Unshielded Inductor 5.96A 28 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-333K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-333K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 33µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 5.96A | |
| Current - Saturation | 3.04A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 28 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-333K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-333K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-333K is new and unused, you can buy 5500-333K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-333K.
| RDER71H152K0P1H03B | 1500pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RDER71H152K0P1H03B.pdf | |
| CDR32BP561BJZMAT | 560pF 100V Ceramic Capacitor BP 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CDR32BP561BJZMAT.pdf | |
| 5AR150JEBNI | 15pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial, Disc 0.197" Dia (5.00mm) | 5AR150JEBNI.pdf | |
| MB91243PFV-GS-123E1 | IC MCU 32BIT FR-0.35 144LQFP | MB91243PFV-GS-123E1.pdf | |
| NCS2500SQT2G | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SC-70-5 | NCS2500SQT2G.pdf | |
| MT46H64M16LFCK-5 L IT:A | IC LPDDR SDRAM 1GBIT 60VBGA | MT46H64M16LFCK-5 L IT:A.pdf | |
| VI-B1V-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VI-B1V-EY-S.pdf | |
| CR0402-FX-3000GLF | RES SMD 300 OHM 1% 1/16W 0402 | CR0402-FX-3000GLF.pdf | |
| PT00E-12-4P | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT00E-12-4P.pdf | |
| C48-10R16-10S10-402 | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | C48-10R16-10S10-402.pdf | |
| H/MS3102A22-14P-N(73) | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | H/MS3102A22-14P-N(73).pdf | |
| 85108EC2039S50 | 39 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | 85108EC2039S50.pdf | |
| CN1020A22G55S8-200 | 55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN1020A22G55S8-200.pdf | |
| 1834356 | CABLE ENTRY HOUSING 3POS | 1834356.pdf |