| Manufacturer Part Number: | 5500-273K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 27µH Unshielded Inductor 6.3A 25 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-273K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-273K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 27µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 6.3A | |
| Current - Saturation | 3.38A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 25 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-273K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-273K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-273K is new and unused, you can buy 5500-273K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-273K.
| FK20X5R1C156M | 15µF 16V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm) | FK20X5R1C156M.pdf | |
| AQ147M750GAJME | 75pF 500V Ceramic Capacitor M 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) | AQ147M750GAJME.pdf | |
| C947U821KZYDAAWL45 | 820pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5P (B) Radial, Disc 0.433" Dia (11.00mm) | C947U821KZYDAAWL45.pdf | |
| MKP385256125JDM2B0 | 5600pF Film Capacitor 450V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm) | MKP385256125JDM2B0.pdf | |
| 10091836-W0J-70DLF | XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK | 10091836-W0J-70DLF.pdf | |
| CVCO55BE-1930-2400 | Center Frequency 2165MHz Voltage Controlled Oscillator 0.5 ~ 18 V 0 ±3 dBm -15 dBc | CVCO55BE-1930-2400.pdf | |
| 5AGXFB1H4F35C4N | IC FPGA 544 I/O 1152FBGA | 5AGXFB1H4F35C4N.pdf | |
| MAX9702BEUI+T | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class D 28-TSSOP | MAX9702BEUI+T.pdf | |
| EL8173IS-T13 | Instrumentation Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | EL8173IS-T13.pdf | |
| PQ12DZ1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 1A SC-63 | PQ12DZ1U.pdf | |
| SPHWHTL3D303E6VPK3 | LED Lighting LH351A White, Warm 3000K 2.95V 350mA 125° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | SPHWHTL3D303E6VPK3.pdf | |
| VI-JN1-CW-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | VI-JN1-CW-S.pdf | |
| AIB6FA36-4PC | GT 3C 3#0 PIN PLUG | AIB6FA36-4PC.pdf | |
| 0717640214 | 14 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0717640214.pdf | |
| RNF14FTC35K7 | RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNF14FTC35K7.pdf |