| Manufacturer Part Number: | 5500-224K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 220µH Unshielded Inductor 2.48A 162 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-224K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-224K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 220µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.48A | |
| Current - Saturation | 1.19A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 162 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-224K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-224K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-224K is new and unused, you can buy 5500-224K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-224K.
| 06031C221K4T4A | 220pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06031C221K4T4A.pdf | |
| 0402YA5R6CAT2A | 5.6pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 0402YA5R6CAT2A.pdf | |
| 32-8-W | 8 Stud Spade Terminal Connector Crimp 14-16 AWG | 32-8-W.pdf | |
| 445W3XJ12M00000 | 12MHz ±30ppm Crystal 9pF 50 Ohm 0°C ~ 50°C Surface Mount 2-SMD | 445W3XJ12M00000.pdf | |
| FSB50825AS | Power Driver Module FET 3 Phase 250V 3.6A Module | FSB50825AS.pdf | |
| IDCP1813ER120M | 12µH Unshielded Wirewound Inductor 1.05A 210 mOhm Max Nonstandard | IDCP1813ER120M.pdf | |
| 6561406304F | LED Panel Indicator Blue 50° 28V 18mA Round with Flat Top Solder Lug | 6561406304F.pdf | |
| RC1206FR-0736RL | RES SMD 36 OHM 1% 1/4W 1206 | RC1206FR-0736RL.pdf | |
| RC1206FR-072K1L | RES SMD 2.1K OHM 1% 1/4W 1206 | RC1206FR-072K1L.pdf | |
| TX41AB90-2220 | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1 5/16-18 UNEF 22, 23 | TX41AB90-2220.pdf | |
| 0194021000 | 2+Ground Position Rectangular Splice Connector IDC 12-14 AWG | 0194021000.pdf | |
| 0191790008 | Ring Terminal Connector 6 Stud Hook 14-16 AWG Crimp | 0191790008.pdf | |
| TC124-FR-079K31L | RES ARRAY 4 RES 9.31K OHM 0804 | TC124-FR-079K31L.pdf |