| Manufacturer Part Number: | 5500-185K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8mH Unshielded Inductor 810mA 1.5 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-185K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-185K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.8mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 810mA | |
| Current - Saturation | 410mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-185K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-185K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-185K is new and unused, you can buy 5500-185K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-185K.
| VJ0805D2R2DLCAP | 2.2pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D2R2DLCAP.pdf | |
| GMC17DRXH | CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD | GMC17DRXH.pdf | |
| NLC565050T-470K-PF | 47µH Unshielded Wirewound Inductor 340mA 850 mOhm Max 2220 (5650 Metric) | NLC565050T-470K-PF.pdf | |
| MK10DX128VMP5 | ARM® Cortex®-M4 Kinetis K10 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-MAPBGA (5x5) | MK10DX128VMP5.pdf | |
| CY74FCT574TQCTG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20QSOP | CY74FCT574TQCTG4.pdf | |
| VE-J14-IY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VE-J14-IY-F2.pdf | |
| VI-BNJ-MW | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VI-BNJ-MW.pdf | |
| G2R-1-SN AC110(S) | General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 110VAC Coil Socketable | G2R-1-SN AC110(S).pdf | |
| G6S-2F-TRDC3 | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | G6S-2F-TRDC3.pdf | |
| 2940090 | General Purpose with Socket Relay SPDT (1 Form C) DIN Rail | 2940090.pdf | |
| RCL0406470KFKEA | RES SMD 470K OHM 1/4W 0604 WIDE | RCL0406470KFKEA.pdf | |
| TJ03713000J0G | 3 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ03713000J0G.pdf |