| Manufacturer Part Number: | 5500-184K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180µH Unshielded Inductor 2.57A 150 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-184K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-184K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 180µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.57A | |
| Current - Saturation | 1.3A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 150 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-184K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-184K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-184K is new and unused, you can buy 5500-184K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-184K.
| GSOT04C-HE3-18 | TVS DIODE 4VWM 14.3VC SOT23 | GSOT04C-HE3-18.pdf | |
| 520N25IA19M2000 | 19.2MHz Clipped Sine Wave VCTCXO Oscillator Surface Mount 2.5V 2mA | 520N25IA19M2000.pdf | |
| LK1608R68K-T | 680nH Shielded Multilayer Inductor 40mA 1.25 Ohm Max 0603 (1608 Metric) | LK1608R68K-T.pdf | |
| TAS2553YFFT | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D, Class G 30-DSBGA | TAS2553YFFT.pdf | |
| 3296W-1-105ALF | 1M Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25 Turn Top Adjustment | 3296W-1-105ALF.pdf | |
| VI-J70-MZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W | VI-J70-MZ-S.pdf | |
| AC0201FR-0784R5L | RES SMD 84.5 OHM 1% 1/20W 0201 | AC0201FR-0784R5L.pdf | |
| CA3100E28A51SBF80 | 43 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100E28A51SBF80.pdf | |
| DBMP5H5PJ | COMBO 5W5 M PCB R/A G HP ZINC | DBMP5H5PJ.pdf | |
| OSTV4220180 | 22 Circuit Barrier Block Connector, Screws | OSTV4220180.pdf | |
| D01-9901601 | Pin Receptacle Connector 0.016" ~ 0.020" (0.41mm ~ 0.51mm) No Tail Solder | D01-9901601.pdf | |
| 735220-1 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 13-17 AWG Crimp Connector Non-Insulated | 735220-1.pdf | |
| MRS25000C9100FRP00 | RES 910 OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C9100FRP00.pdf |