| Manufacturer Part Number: | 5500-156K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15mH Unshielded Inductor 300mA 10.7 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-156K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-156K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 15mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 300mA | |
| Current - Saturation | 140mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 10.7 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-156K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-156K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-156K is new and unused, you can buy 5500-156K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-156K.
| RPE5C1H5R1C2P1B03B | 5.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) | RPE5C1H5R1C2P1B03B.pdf | |
| USB50815C/TR7 | TVS DIODE 15VWM 32VC 8SOIC | USB50815C/TR7.pdf | |
| 0191300009 | Red 6 Stud Spade Terminal Connector Crimp 18-22 AWG | 0191300009.pdf | |
| MCP79411T-I/SN | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B I²C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MCP79411T-I/SN.pdf | |
| PIC32MX230F064B-I/SO | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 64KB (64K x 8) FLASH 28-SOIC | PIC32MX230F064B-I/SO.pdf | |
| NCP5214MNR2G | - Controller, DDR Voltage Regulator IC 2 Output 22-DFN (6x5) | NCP5214MNR2G.pdf | |
| RC0603DR-076K49L | RES SMD 6.49KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RC0603DR-076K49L.pdf | |
| JT07RP-12-4S-014 | JT 4C 4#16 SKT RECP | JT07RP-12-4S-014.pdf | |
| C48-16R18-11P9-406 | 26500 10#16 1#2 P BY PLUG LC | C48-16R18-11P9-406.pdf | |
| 0009482032 | 3 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 0009482032.pdf | |
| RT1206DRD0736R5L | RES SMD 36.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RT1206DRD0736R5L.pdf | |
| RG2012N-4123-B-T5 | RES SMD 412K OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012N-4123-B-T5.pdf | |
| RG1608N-1620-W-T5 | RES SMD 162 OHM 0.05% 1/10W 0603 | RG1608N-1620-W-T5.pdf | |
| Y16242K20000B9W | RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/5W 0805 | Y16242K20000B9W.pdf | |
| HVR3700004534FR500 | RES 4.53M OHM 1/2W 1% AXIAL | HVR3700004534FR500.pdf |