| Manufacturer Part Number: | 5500-155K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5mH Unshielded Inductor 920mA 1.18 Ohm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-155K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-155K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.5mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 920mA | |
| Current - Saturation | 450mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.18 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-155K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-155K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-155K is new and unused, you can buy 5500-155K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-155K.
| 16YXJ470M8X11.5 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16YXJ470M8X11.5.pdf | |
| ECE-A1CKA220B | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1CKA220B.pdf | |
| CGA3E3X5R1V474M080AB | 0.47µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E3X5R1V474M080AB.pdf | |
| 2A1909-3 | KIT MAIN SUB-FEED LUG 3 PHASE 30 | 2A1909-3.pdf | |
| 8745BM-21LFT | IC CLK GEN 1:1 DIFF-LVDS 20-SOIC | 8745BM-21LFT.pdf | |
| X9260US24T1 | Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 24-SOIC | X9260US24T1.pdf | |
| XC5VSX35T-1FF665C | IC FPGA 360 I/O 665FCBGA | XC5VSX35T-1FF665C.pdf | |
| LM4836MT/NOPB | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) with Stereo Headphones Class AB 28-TSSOP | LM4836MT/NOPB.pdf | |
| 104990098 | LED Circuit Board Indicator Bar - Single, DIP Green Diffused, White 140mA Square with Flat Top, 15.00mm | 104990098.pdf | |
| 2-1393813-1 | RELAY GEN PURP | 2-1393813-1.pdf | |
| 97-3108B28-11SW | AB 22C 18#16, 4#12 SKT PLUG | 97-3108B28-11SW.pdf | |
| 510-87-361-19-000101 | CONN SOCKET PGA 361POS GOLD | 510-87-361-19-000101.pdf | |
| OSTHM235081 | 23 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.200" (5.08mm) Press Fit | OSTHM235081.pdf |