| Manufacturer Part Number: | 5500-125K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.2mH Unshielded Inductor 1.01A 977 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-125K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-125K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.2mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.01A | |
| Current - Saturation | 510mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 977 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-125K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-125K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-125K is new and unused, you can buy 5500-125K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-125K.
| 630D337M050FH5A | 330µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | 630D337M050FH5A.pdf | |
| GRM1555C1E7R7CZ01D | 7.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1E7R7CZ01D.pdf | |
| RBM03DSEN-S243 | CONN EDGECARD 6POS .156 EYELET | RBM03DSEN-S243.pdf | |
| ECA10DCMS-S288 | CONN EDGECARD 20POS .125" | ECA10DCMS-S288.pdf | |
| DS1L5DJ375S-C | 3.75ns ±0.125nS Inductor Delay Line 100mA 50 Ohm 3-SIP | DS1L5DJ375S-C.pdf | |
| 160-421HS | 430nH Unshielded Inductor 860mA 170 mOhm Max 2-SMD | 160-421HS.pdf | |
| AD5722RBREZ | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-TSSOP-EP | AD5722RBREZ.pdf | |
| PIC16C54AT-10E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 768B (512 x 12) OTP 20-SSOP | PIC16C54AT-10E/SS.pdf | |
| SN74AS241ADWRE4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74AS241ADWRE4.pdf | |
| H11L1S(TB)-V | Logic Output Optoisolator 1MHz Open Collector 5000Vrms 1 Channel 6-SMD | H11L1S(TB)-V.pdf | |
| CR1206-FX-18R2ELF | RES SMD 18.2 OHM 1% 1/4W 1206 | CR1206-FX-18R2ELF.pdf | |
| GTC08F22-7P | GT 1C 1#0 PIN PLUG RTANG | GTC08F22-7P.pdf | |
| CN0966B24S57P8Y040 | 26500 57C 2#12 55#20 P PLUG SS | CN0966B24S57P8Y040.pdf | |
| FH33-30S-0.5SH(99) | 30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | FH33-30S-0.5SH(99).pdf |