| Manufacturer Part Number: | 5500-103K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Inductor 7.88A 16 mOhm Max 2-SMD |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500-103K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500-103K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 7.88A | |
| Current - Saturation | 5.71A | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 16 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.080" L x 0.510" W (27.44mm x 12.96mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500-103K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500-103K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500-103K is new and unused, you can buy 5500-103K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500-103K.
| BFC2370EL124 | 0.12µF Film Capacitor 63V 250V Polyester, Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC2370EL124.pdf | |
| 1658-G41-04-P10-30A | CIR BRKR THRM 30A 240VAC 28VDC | 1658-G41-04-P10-30A.pdf | |
| 170M5610 | FUSE SQ 500A 700VAC RECTANGULAR | 170M5610.pdf | |
| 89096-003 | FUSE BUSS SUBMINIATURE | 89096-003.pdf | |
| GMC17DREF | CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET | GMC17DREF.pdf | |
| AFE1104E/1K | 1 Channel AFE 14 Bit 250mW 48-SSOP | AFE1104E/1K.pdf | |
| SN74AHCT540PW | Buffer, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74AHCT540PW.pdf | |
| NCP5382MNR2G | - Controller, Intel Pentium® IV Voltage Regulator IC 6 Output 48-QFN (7x7) | NCP5382MNR2G.pdf | |
| DTS26F11-35SA-LC | 13 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | DTS26F11-35SA-LC.pdf | |
| D38999/20JJ46BN | CTV 46C MIXED SKT RECP | D38999/20JJ46BN.pdf | |
| TM5RL-88-JJ(50) | Modular Coupler Connector Jack, 8p8c (RJ45) To Jack, 8p8c (RJ45) Unshielded | TM5RL-88-JJ(50).pdf | |
| 3038215 | Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Gray 6-24 AWG | 3038215.pdf | |
| MBB02070C3481FRP00 | RES 3.48K OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C3481FRP00.pdf |