| Manufacturer Part Number: | 5400-396K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 39mH Unshielded Inductor 104mA 4.8 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5400-396K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5400-396K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5400 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Powdered Iron | |
| Inductance | 39mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 104mA | |
| Current - Saturation | 104mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 4.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 92kHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.300" Dia (33.02mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.730" (18.54mm) | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5400-396K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5400-396K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5400-396K is new and unused, you can buy 5400-396K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5400-396K.
| 12105C104MA12A | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 12105C104MA12A.pdf | |
| 1SMA4746TR | Zener Diode 18V 1W ±5% Surface Mount SMA (DO-214AC) | 1SMA4746TR.pdf | |
| THS6092CD | 2/0 Driver DSL 8-SOIC | THS6092CD.pdf | |
| BA25BC0WT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A TO-220FP-5 | BA25BC0WT.pdf | |
| 5513104F | LED Circuit Board Indicator Single Green, Yellow Diffused 2.1V 20mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5513104F.pdf | |
| 5640100203F | LED Circuit Board Indicator 3 High Green (x 1), Yellow (x 1), Blank (x 1) Diffused 2.1V Green, 2.1V Yellow 30mA Green, 20mA Yellow Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5640100203F.pdf | |
| KJB6T21F41PB | 41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | KJB6T21F41PB.pdf | |
| 3030188 | FBS 1/4-5 | 3030188.pdf | |
| RT1206BRC0718R7L | RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRC0718R7L.pdf | |
| TNPW080512R0BEEN | RES SMD 12 OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW080512R0BEEN.pdf | |
| RN60C12R7FRE6 | RES 12.7 OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C12R7FRE6.pdf |