| Manufacturer Part Number: | 5142-824K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 820µH Unshielded Wirewound Inductor 310mA 2.9 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5142-824K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5142-824K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5142 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 820µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 310mA | |
| Current - Saturation | 360mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.9 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 2.6MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.530" L x 0.420" W (13.46mm x 10.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.185" (4.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5142-824K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5142-824K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5142-824K is new and unused, you can buy 5142-824K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5142-824K.
| CDR02BX103BMZRAT | 10000pF 100V Ceramic Capacitor BX 1805 (4512 Metric) 0.180" L x 0.050" W (4.57mm x 1.27mm) | CDR02BX103BMZRAT.pdf | |
| 39614000440 | FUSE BOARD MOUNT 4A 125VAC RAD | 39614000440.pdf | |
| TZM5242B-GS08 | Zener Diode 12V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZM5242B-GS08.pdf | |
| BZG05C3V6TR | Zener Diode 3.6V 1.25W Surface Mount DO-214AC | BZG05C3V6TR.pdf | |
| AON2260 | MOSFET N CH 60V 6A DFN 2x2B | AON2260.pdf | |
| ZGP323LAP2816G | Z8 Z8® GP™ Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (16K x 8) OTP | ZGP323LAP2816G.pdf | |
| RER50F64R9RC02 | RES CHAS MNT 64.9 OHM 1% 20W | RER50F64R9RC02.pdf | |
| RBB106DHBN-S621 | EDGECARD 212POS DIP R/A .050 SLD | RBB106DHBN-S621.pdf | |
| GTCL07R20-29S | GT 17C 17#16 SKT RECP | GTCL07R20-29S.pdf | |
| CTVP00RW-17-35SC-LC | CTV 55C 55#22D SKT RECP | CTVP00RW-17-35SC-LC.pdf | |
| 215313-4 | 8 Position Receptacle Connector Gold 0.100" (2.54mm) Through Hole | 215313-4.pdf | |
| 890-18-029-10-001101 | 29 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 890-18-029-10-001101.pdf | |
| 368047-1 | 16 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.189" (4.80mm) | 368047-1.pdf | |
| OQ20755100J0G | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 90°, Right Angle Through Hole | OQ20755100J0G.pdf | |
| MS272492E5 | 50 Position Turret Board, Scored 0.375" (9.53mm) Turret, Single End, Double Turret | MS272492E5.pdf |