| Manufacturer Part Number: | 5142-184K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180µH Unshielded Wirewound Inductor 650mA 660 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5142-184K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5142-184K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5142 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 180µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 650mA | |
| Current - Saturation | 780mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 660 mOhm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 6.5MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.530" L x 0.420" W (13.46mm x 10.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.185" (4.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5142-184K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5142-184K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5142-184K is new and unused, you can buy 5142-184K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5142-184K.
| 12062A3R9CAT2A | 3.9pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 12062A3R9CAT2A.pdf | |
| MA105A820JAA | 82pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial 0.090" Dia x 0.160" L (2.29mm x 4.07mm) | MA105A820JAA.pdf | |
| T29-7058-2 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE | T29-7058-2.pdf | |
| P6SMB170CA TR13 | TVS DIODE 145VWM 234VC SMB | P6SMB170CA TR13.pdf | |
| ECM11DRFH | CONN EDGECARD 22POS .156" | ECM11DRFH.pdf | |
| S0402-3N3H1S | 3.3nH Unshielded Wirewound Inductor 800mA 80 mOhm Max 0402 (1005 Metric) | S0402-3N3H1S.pdf | |
| RT9073-18GB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 250mA SOT-23-5 | RT9073-18GB.pdf | |
| V150B5T200BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | V150B5T200BN3.pdf | |
| AIT1CGR9MSS1-20-29PS | ER 17C 17#16 PIN RECP | AIT1CGR9MSS1-20-29PS.pdf | |
| MS24264R24B57P9-LC | 26500 57C 55#20 2#12 PIN RECP | MS24264R24B57P9-LC.pdf | |
| DDMY36H4SJA197 | 36 (32 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DDMY36H4SJA197.pdf | |
| 812-22-037-30-005101 | 37 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 812-22-037-30-005101.pdf | |
| RN73C2A12R7BTG | RES SMD 12.7 OHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A12R7BTG.pdf | |
| PAC500003600FAC000 | RES 360 OHM 5W 1% AXIAL | PAC500003600FAC000.pdf | |
| H446R4FYA | RES 46.4 OHM 1/2W 1% AXIAL | H446R4FYA.pdf |