| Manufacturer Part Number: | 5142-155K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.5mH Unshielded Wirewound Inductor 215mA 6 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5142-155K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5142-155K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5142 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.5mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 215mA | |
| Current - Saturation | 270mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 6 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 1.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.530" L x 0.420" W (13.46mm x 10.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.185" (4.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5142-155K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5142-155K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5142-155K is new and unused, you can buy 5142-155K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5142-155K.
| CDR31BP121BFZRAT | 120pF 100V Ceramic Capacitor BP 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CDR31BP121BFZRAT.pdf | |
| ER1641-912JP | 9.1µH Shielded Molded Inductor 220mA 1.62 Ohm Max Axial | ER1641-912JP.pdf | |
| 8N4SV75LC-0054CDI | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0054CDI.pdf | |
| PIC16LF1784-I/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 40-PDIP | PIC16LF1784-I/P.pdf | |
| RE46C162E16F | IC SMOKE DETECT ION CMOS 16DIP | RE46C162E16F.pdf | |
| AP3406KT-ADJTRG1 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 650mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | AP3406KT-ADJTRG1.pdf | |
| 3057J-1-102M | 1k Ohm 1W Solder Hook Panel Mount Trimmer Potentiometer Wirewound 22 Turn Side Adjustment | 3057J-1-102M.pdf | |
| V72A15E400BF | CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W | V72A15E400BF.pdf | |
| 355-086-520-202 | CARDEDGE 86POS DL .156 LOPRO BLK | 355-086-520-202.pdf | |
| 3032114 | BRIDGE TERM BLOCK 50POS | 3032114.pdf | |
| SEFCX-12 | 12 Circuit 0.250" (6.35mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | SEFCX-12.pdf | |
| RMCF2010JT6R20 | RES SMD 6.2 OHM 5% 3/4W 2010 | RMCF2010JT6R20.pdf |