| Manufacturer Part Number: | 5142-106K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10mH Unshielded Wirewound Inductor 85mA 38 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5142-106K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5142-106K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5142 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 85mA | |
| Current - Saturation | 100mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 38 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 600kHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 100kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.530" L x 0.420" W (13.46mm x 10.67mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.185" (4.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5142-106K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5142-106K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5142-106K is new and unused, you can buy 5142-106K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5142-106K.
| HAX332MBACFGKR | 3300pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor Radial, Disc 0.354" Dia (9.00mm) | HAX332MBACFGKR.pdf | |
| MKT1818233404W | 3300pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm) | MKT1818233404W.pdf | |
| 5KP16CA | TVS DIODE 16VWM 26VC AXIAL | 5KP16CA.pdf | |
| GBM28DRKF | CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD | GBM28DRKF.pdf | |
| SIT3809AI-D-25EZ | 80MHz ~ 220MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 36mA Enable/Disable | SIT3809AI-D-25EZ.pdf | |
| APT15D60BG | DIODE GEN PURP 600V 15A TO247 | APT15D60BG.pdf | |
| 3290W-1-200 | 20 Ohm 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Wirewound 25 Turn Top Adjustment | 3290W-1-200.pdf | |
| VI-B0W-EY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W | VI-B0W-EY-B1.pdf | |
| V28B36M150BF2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | V28B36M150BF2.pdf | |
| CN0966A22A39S7Y140 | 39 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | CN0966A22A39S7Y140.pdf | |
| TV06DT-17-6HA | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06DT-17-6HA.pdf | |
| 146850-1 | 25000, Cuttable Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 146850-1.pdf | |
| PLT1206Z1492LBTS | RES SMD 14.9KOHM 0.01% 0.4W 1206 | PLT1206Z1492LBTS.pdf | |
| RR1220P-1332-B-M-T5 | RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 | RR1220P-1332-B-M-T5.pdf | |
| CMF55931R00FHEA | RES 931 OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF55931R00FHEA.pdf |