| Manufacturer Part Number: | 5111F1-5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9488 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Red Diffused 5V 15mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5111F1-5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5111F1-5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 5110F Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 5111F | |
| Part Status | Active | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Red | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) | |
| Voltage | 5V | |
| Current | 15mA | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.16" (4.06mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top, 3mm (T-1) | |
| Millicandela Rating | 8mcd | |
| Wavelength - Peak | 635nm | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5111F1-5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5111F1-5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 5111F1-5V is new and unused, you can buy 5111F1-5V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5111F1-5V.
| UWR1E560MCL1GB | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UWR1E560MCL1GB.pdf | |
| TAJT106M010RNJ | 10µF Molded Tantalum Capacitors 10V 1210 (3528 Metric) 3 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | TAJT106M010RNJ.pdf | |
| ECA30DTAD-S273 | CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD | ECA30DTAD-S273.pdf | |
| ADF4111BRUZ | IC PLL FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP | ADF4111BRUZ.pdf | |
| LTC1448CS8#PBF | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 8-SOIC | LTC1448CS8#PBF.pdf | |
| MAX4612ESD | 4 Circuit IC Switch 1:1 100 Ohm 14-SOIC | MAX4612ESD.pdf | |
| UCC5673MWPG4 | SCSI, LVD, SE Terminator 9 Terminations 36-SSOP | UCC5673MWPG4.pdf | |
| XC6108N11CGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N11CGR-G.pdf | |
| VI-J3X-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-J3X-IY-F3.pdf | |
| VE-J4J-IW-S | CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W | VE-J4J-IW-S.pdf | |
| 09330104625 | Male Insert Gray 10+Ground Position Terminal Block, Straight - Screw | 09330104625.pdf | |
| 0039303047 | 4 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0039303047.pdf | |
| LCMA150-10H-X | Terminal Connector Rectangular Ring, Tubular 150mm² M10 Stud | LCMA150-10H-X.pdf |