| Manufacturer Part Number: | 5102H5-5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Visual Communications Company - VCC |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 12803 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Green 5V 15mA Round with Domed Top Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5102H5-5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5102H5-5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | 5100H and 5102H Series | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Visual Communications Company - VCC | |
| Series | 5102H | |
| Part Status | Active | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Green | |
| Lens Color | - | |
| Lens Transparency | - | |
| Ratings | Vf (Typ), If (Max) | |
| Voltage | 5V | |
| Current | 15mA | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.25" (6.35mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Domed Top | |
| Millicandela Rating | 10mcd | |
| Wavelength - Peak | 565nm | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) | |
| Ingress Protection | - | |
| Features | - | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5102H5-5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5102H5-5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Visual Communications Company - VCC all series components. The condition of 5102H5-5V is new and unused, you can buy 5102H5-5V Visual Communications Company - VCC with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5102H5-5V.
| CC1206JRNPO0BN271 | 270pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CC1206JRNPO0BN271.pdf | |
| MKT1820268104 | 6800pF Film Capacitor 220V 1000V (1kV) Polyester, Metallized Radial 0.512" L x 0.256" W (13.00mm x 6.50mm) | MKT1820268104.pdf | |
| 30KPA51-B | TVS DIODE 51VWM 90.72VC P600 | 30KPA51-B.pdf | |
| 0383302315 | CONN PLUG 15POS PNL MNT SLDR | 0383302315.pdf | |
| 625L3I050M00000 | 50MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 15mA Enable/Disable | 625L3I050M00000.pdf | |
| US1KFA | DIODE GEN PURP 800V 1A SOD123FA | US1KFA.pdf | |
| KA339D | Comparator General Purpose DTL, MOS, Open-Collector, TTL 14-SOP | KA339D.pdf | |
| MP4-1E-1O-1R-4LE-4LL-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP4-1E-1O-1R-4LE-4LL-00.pdf | |
| MP1-3E-3J-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP1-3E-3J-00.pdf | |
| KJA111445-243 | Circular Connector | KJA111445-243.pdf | |
| IL-Y-8S-S15C3 | 8 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Brown 0.059" (1.50mm) | IL-Y-8S-S15C3.pdf | |
| RT0402CRD071K87L | RES SMD 1.87K OHM 1/16W 0402 | RT0402CRD071K87L.pdf | |
| 4304M-102-220 | RES ARRAY 2 RES 22 OHM 4SIP | 4304M-102-220.pdf |